Anna Kaszuba-Dębska

 

Malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe oraz projektantka kawiarnianego wnętrza. Ukończyła z wyróżnieniem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Grafikę ze specjalizacją Film Animowany u prof. Jerzego Kuci. Ukończyła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki i Typografii u prof. Macieja Buszewicza. Temat doktoratu to twórczość Brunona Schulza. W 2016 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria w Gdańsku opublikowała książkę biograficzną pt. "Kobiety i Schulz". W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura. Projekty artystyczno-interdyscyplinarne można zobaczyć na stronie:  www.projektszpilki.pl.

Autorka bloga o książkach (i nie tylko). Recenzentka literatury dla dzieci
i młodzieży na portalu Kultury Liberalnej.

 

Zaprojektowała i zilustrowała ponad dwieście książek o różnej tematyce, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest laureatką wielu nagród
i stypendiów min. Stypendium prof. Jana Szancenbacha "Dla młodego kolorysty w Paryżu", stypendium prof. Janiny Kraupe-Świderskiej "Dla kobiety malarki" w Paryżu, stypendium Prezydenta Miasta Krakowa, stypendium Hanny Wojterkowskiej-Haber "Za wyróżniający się Dyplom roku 2000", nagroda firmy Talens, nominacje za ilustracje do książek do nagrody IBBY oraz nagroda IBBY za promocję czytelnictwa w Polsce.

 

Jest twórcą i reżyserem trzech autorskich filmów animowanych: "Czesława woli Wiesława", "Pierwsze dni z życia Kaki", "Felicjanek 10", zrealizowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie.

Realizowała serial animowany w kooprodukcji polsko-kanadyjsko-słowackiej pt. "Pan Totti" w Studiu Orange. Film współfinansowany przez PISF.
 

Wystawia zarówno obrazy olejne, ilustracje jak i instalacje w Polsce i za granicą (Holandia, Czechy. Słowacja, Niemcy, USA, Rosja, Ukraina, Tajwan)

Organizuje i prowadzi spotkania autorskie i warsztaty ilustratorakie wokół książek stworzonych razem z mężem Łukaszem Dębskim.

Jest wykadowcą Uniwersytetu Dzieci.

 

Obrazy:

W obrazach z 2003-2007 z cyklu Kaka, główną inspiracją są postacie głowonogów rysowanych przez dzieci autorki, które stają się bohaterami kolejnych scen. To pierwsze świadome rysunki wykonywane przez dzieci. Na obrazach głowonogi wykonują codzienne zwykłe czynności, piorą, gotują, zabawiają się. Obrazy tworzą ciąg odsłon, zdarzeń codziennych i banalnych.

1. Zmywanie (olej na płótnie) 100x100cm

2. Bawienie (olej na płótnie) 100x100cm

3. Pranie (olej na płótnie) 100x100cm

fot. Z.Kardyś

Filmy animowane

 

Czesława woli Wiesława 2003

 

 

Pierwsze dni z życia Kaki 2004

 

 

Felicjanek 10" 2007/2008

 

 

 

Inne działania, instalacje:

 

Pamięć, korzenie, losy, to kolejna inspiracja. Ze zbieranych od lat przedmiotów, wspomnień i fotografii powstaje kolekcja rodzinna KWADRAT MAGICZNY.

"Kwadrat Magiczny to krzyżówka rodzinna, w której umieściłam fotografie oraz przedmioty bliskich mi osób, członków rodziny, począwszy od pradziadków, skończywszy na własnych dzieciach. Przedstawiona przeze mnie historia obejmuje pięć pokoleń na przestrzeni 100 lat. Najstarszy członek rodziny, czyli Kwadratu Magicznego, urodził się w 1901 roku, najmłodszy w 2001.

Kwadrat Magiczny rozgrywa się w czterech różnych przestrzeniach:

.

1. Przestrzeni fotografii, charakteryzującej zewnętrzność człowieka i jego wizualne wspomnienie.

 

2. Przestrzeni przedmiotu, sfery materialnej ludzkiego bycia, pewnej oczywistości, która z biegiem lat i odchodzeniem bliskich staje się czymś na miarę świętego talizmanu.

 

3. Przestrzeni koloru wyrażającej dojrzałość emocjonalną i fizyczną. Czerwień to kobiecość i macierzyństwo, granat to męskość i ojcostwo, żółcienie i pomarańcze to beztroskość dzieciństwa.

4. Przestrzeni głębi wyrażonej przestrzenią pudła, w którym ukrywamy przedmioty. W głębszym wniknięciu może stać się przestrzenią myśli, ducha, skrytości.